כל מה שחשוב לדעת על מערכת גילוי עשן

 
ישנם סטנדרטים ונהלי בטיחות קבועים וברורים בהם נדרש עסק, מוסד או ארגון לעמוד לפני פתיחתו, הנקבעים על פי מכון התקנים.
מערכת גילוי העשן/כיבוי מאופיינת על פי החומרים בהם נעשה שימוש קבוע בפעילות המקום. (ישנם מקומות כמו מחסנים שאינם מאוישים ושם מספיק ספרינקלרים)
אחת המערכות החשובות שמהוות תנאי לפתיחה של כל עסק היא מערכת גילוי אש ועשן - אמצעי הכרחי בכל מקום ציבורי ופרטי וזאת עפ"י תקני הבטיחות של מכון התקנים.
בשום עירייה לא תקבל אישור להפעלת העסק, משרד, מחסן, חנות ללא אישור תקן למערכות גילוי עשן.

המערכת כוללת מספר אלמנטים עיקריים:
  • רכזת אליה מתנקז מידע לפיו מופעלים יתר האלמנטים והגורמים הרלוונטיים.
  • גלאים - בתוך הגלאים האמורים להתריע על התפתחות שריפה ניתן למצוא מספר סוגי גלאים: גלאי עשן, גלאי חום, גלאי גז, גלאי הצפה ועוד.
  • חייגן אוטומטי למספר מוקדים
 

שילוב בין גלאי עשן וחום

 
הגלאים הנפוצים ביותר במערכת גילוי העשן הם, גלאי עשן וגלאי חום.
גלאי חום מהווה אמצעי נוסף לגילוי החום מלבד גלאי העשן והוא יעיל בשילוב עם גלאי עשן. מומלץ לשלב בין השניים כי תגובתו של גלאי עשן היא מהירה יותר. עם זאת, ישנם אזורים שהתנאים בהם לא מאפשרים להסתמך על גלאי עשן מאחר והעשן הוא חלק בלתי נפרד מהמקום, בשל היותו תוצר לוואי של פעילותו. מדובר למשל על מטבחי מסעדות, או חדרי דוודים בהם נוצרים אדים העלולים להתפרש כעשן. במקומות אלה ישנו מקום בלעדי לגלאי חום. עם זאת, התקנתו אינה מומלצת במקומות בהם נוצרים גזים קורוזיביים.
 

סוגי גלאים

 
ההבדל העיקרי בין גלאים הוא באופן בו הם מזהים חום ועשן:
  • גלאי הפועל במקרה של עליה פתאומית ומהירה בטמפרטורה ולכן יעיל במיוחד במצב בו מתלקחת שריפה פתאומית ומסיבית באופן מהיר.
  • גלאי קרן למרחקים גדולים(כמו במחסן ערובה)שמזהה כשעשן סמיך חותך את הקרן בין שתי נקודות.
  • גלאי המזהה סף של טמפרטורה מסוימת שנקבעה מראש ומתריע ברגע שישנו מעבר של אותה טמפרטורה. רכיב מתכתי הנמס ברגע המעבר של סף חום מסוים גורם לאזעקה. הטמפרטורה הנקבעת גבוהה משמעותית מטמפרטורה סבירה, ומכוונת לרוב מעל 47 מעלות צלזיוס.
  • גלאים המזהים עליות בטמפרטורה בהתאם למצבים שונים ומתוכננים כך שלא יפעלו במקרה של עליה זמנית וקצרה בטמפרטורה.
 
מערכת כריזה משולבת במערכת גילוי עשן-תקן 1220/3
 
מערכת כריזה משולבת במערכת גילוי עשן-תקן 1220/3
 

 

גלאי חום מסוג TFH-280A של טלפייר

 
גלאי מדגם TFH-280A של טלפייר משלב בתוכו שני אופני גילוי: הראשון הוא מצב גילוי טמפרטורה קבועה, כלומר מצב בו הטמפרטורה עולה מעל סף שנקבע מראש. ניתן לכייל את הגלאי כך שיתריע בטמפרטורה הנעה בין 50 ל- 90 מעלות על פי בחירת המשתמש. אופן הגילוי השני מתבסס על גילוי טמפרטורה קבועה וגם גילוי קצב עליית הטמפרטורה. במצב המשולב הטמפרטורה הקבועה מכויילת מראש ל- 60 מעלות ואת קצב עליית הטמפרטורה ניתן לכייל בין 7 ל- 13 מעלות על פי בחירת המשתמש.
 
 

כיצד פועל גלאי TFH-280A

 
גלאי כתובתי אנלוגי המיועד לעבוד עם רכזת 3000-ADR או ADR-7000 של טלפייר. חיישן החום פועל באופן מדויק בעזרת מיקרופרוססור וישנה תקשורת דו כיוונית בין הרכזת לגלאי חום. הגלאי מתריע הן באמצעות אזעקה הנשמעת היטב בכל סביבתו של הגלאי והן באמצעות נורית הנראית מכל כיוון ומהבהבת בזמן האזעקה. אופן עבודתו של הגלאי (על פי טמפרטורה קבועה או מצב משולב), טמפרטורת הסביבה והסף הנקבע להפעלת האזעקה ניתנים לצפיה בכל עת ברכזת.
 

גלאי בעל מספר תווי תקן

 
גלאי TFH-280A של טלפייר הוא בעל תו תקן ישראלי 1220, מאושר לתקן אירופאי EN, לתקן אמריקאי UL, תקן רוסי GOST וגם לתקן סינגפור CP. התאמתו לתווי תקן בכל רחבי העולם בנוסף להיותו בעל תו תקן ישראלי מצביעה על איכותו הגבוהה ויעילות השימוש בו.

חברת אברי אלקטרוניקה היא חברה ותיקה ובעלת ניסיון של 45 שנה
בכל הקשור לתשתיות תקשורת ומערכות מיגון וגילוי אש ומספקת מגוון פתרונות בתחום זה,
חברת אברי אלקטרוניקה מורשית מטעם "טלפייר" לשווק ולהתקין מערכות מתוצרתה.
 
מערכות גילוי אש